Usuwanie blizn

Rodzaje blizn usuwanych laserowo

Laserowo usuwa się: różnego rodzaju blizny, w tym blizny potrądzikowe, zanikowe, po cesarskim cięciu czy innego typu blizny pooperacyjne i pourazowe.

CO WARTO WIEDZIEĆ?

Laserowe usuwanie blizn i rozstępów to proces, który wymaga kilku zabiegów. Ich liczba zależy od wielkości, charakteru i „wieku” blizn. Najlepsze efekty dają zabiegi wykonywane na świeże – czerwone – rozstępy, ponieważ wtedy interweniujemy w momencie, gdy skóra jest jeszcze w stanie zapalnym i procesy regeneracyjne występują w niej naturalnie. Gdy rozstępy zbieleją, potrzebne będą dodatkowe zabiegi, aby pobudzić skórę do przebudowy. Podobnie z bliznami – warto zgłosić się nawet po zdjęciu szwów i zaplanować szybką terapię, wtedy ograniczamy liczbę zabiegów i maksymalizujemy efekty.

CZY WIESZ, ŻE…

Badania pokazują, że terapie skojarzone, wykorzystujące moc laserów Nd: YAG i Er: YAG, przewyższają skutecznością zabiegi jednorodne. Dają lepsze efekty, ponieważ oddziałują wielokierunkowo na różne struktury, tworzące blizny czy rozstępy.

Lasery Nd: YAG oddziałują na skórę właściwą, zwiększając syntezę nowego kolagenu
i elastyny poprzez pobudzenie fibroblastów, natomiast laser Er: YAG uzupełnia terapię – wygładza powierzchnię blizn, złuszcza naskórek, indukuje także przebudowę kolagenu, usuwa pozostałości zniszczonej laserowo tkanki (zmniejsza odczucia pozabiegowe i skraca rekonwalescencję).


W zależności od rodzaju blizny, innego podejścia wymagają np. blizny potrądzikowe, a innego – przerostowe.


Podczas stosowania kilku technik – np. w leczeniu rozstępów – jednocześnie wygładzamy powierzchnię naskórka i przebudowujemy głębsze struktury kolagenowe skóry.

Po serii zabiegów skóra pokryta blizną czy rozstępami staje się elastyczna, bez przykurczów, zaników (wgłębień) i zgrubień.
Jej barwa zaczyna wtapiać się w koloryt otaczającego ją ciała. Proces ten narasta przez 3-6 miesięcy po terapii.