USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

W naszej Klinice wykonujemy chirurgiczne i laserowe zabiegi usuwania zmian skórnych.

W związku z tym, że skóra jest najczęstszym miejscem rozwoju czerniaków i raków skóry, należy wszelkie zmiany skórne skonsultować z lekarzem dermatologiem.

<alt>

Specjalista ustala, czy dana zmiana powinna zostać usunięta. Metoda usuwania konkretnej zmiany ustalana jest indywidualnie z lekarzem.

W przypadku podjęcia decyzji o wycinaniu znamion barwnikowych, przed umówieniem się na wizytę u chirurga zaleca się wcześniejsze wykonanie dermatoskopii. Badanie to pozwala na ocenę morfologii znamion oraz wytypowanie tych, których atypowy obraz dermatoskopowy jest wskazaniem do ich chirurgicznego usunięcia.

Chirurgicznie lub laserowo usuwane są:

– kaszaki
– włókniaki
– tłuszczaki
– brodawki wirusowe (zwykłe, płaskie)
– brodawki łojotokowe
– blizny przerosłe (keloidy)
– znamiona barwnikowe (tzw. „pieprzyki”)

Chirurgiczne usunięcie zmian podskórnych, brodawek, włókniaków czy zmian barwnikowych jest postępowaniem z wyboru. Pozwala ono nie tylko pozbyć się niechcianej czy niepokojącej zmiany, ale przede wszystkim umożliwia badanie histopatologiczne uzyskanego materiału celem dokładnego określenia jego charakteru.

<alt>

Przebieg zabiegu chirurgicznego:

Zabieg chirurgicznego wycinania zmian podskórnych, brodawek, włókniaków, znamion barwnikowych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zmianę wraz z fragmentem zdrowej skóry wycina się za pomocą skalpela. Następnie zaopatruje szwami. Każdy usunięty materiał powinien być przesłany do badania histopatologicznego. Kontrola po zabiegu oraz zdjęcie szwów odbywa się po około 7 dniach. Szwy z twarzy usuwa się po 4 – 5 dniach, natomiast na tułowiu i kończynach po 7 – 14 dobach od zabiegu.

Wynik badania histopatologicznego uzyskuje się po około 14 – 21 dni od zabiegu.