TOKSYNA BOTULINOWA

w walce ze zmarszczkami!

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną

wytwarzaną przez Gram+ bakterie beztlenowe , określane mianem pałeczkami jadu kiełbasianego. Toksyna botulinowa złożona jest z kilku serologicznie różnych białek – istnieje 7 typów A,B,C,D,E,F,G. Tylko A i E są wykorzystywane we współczesnej medycynie.

Początkowo toksyna botulinowa była wykorzystywana w okulistyce , do wybiórczego unieczynnienia miejscowej spastyczności mięśni gałkoruchowych w zezie. Dopiero w latach 90-tych XX w. rozpoczęto stosować w dermatologii do wygładzania zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa podana domięśniowo dociera do synapsy nerwowo-mięśniowej , powodując zablokowanie przekazywania impulsu nerwowego do do mięśni. Toksyna botulinowa wywołuje paraliż mięśnia – następuje długotrwałe jego rozluźnienie. Jednak z czasem, w wyniku powstawania nowych połączeń nerwowo-mięśniowych powraca przekazywanie impulsów.

Zastosowania toksyny botulinowej obejmują:

Leczenie zaburzeń neurologicznych: Toksyna botulinowa jest stosowana w leczeniu różnych zaburzeń neurologicznych, takich jak dystonia (niekontrolowane skurcze mięśni), migrena, blefaryzm (nadmierny skurcz mięśni powiek), i inne.

Kosmetyka: Toksyna botulinowa jest znana pod nazwą handlową Botox i jest szeroko wykorzystywana w medycynie estetycznej do zmniejszania zmarszczek i linii mimicznych na twarzy. Blokuje ona impulsy nerwowe, które powodują skurcze mięśni, co prowadzi do wygładzenia skóry.

Leczenie nadpotliwości: Toksyna botulinowa może być stosowana w celu zahamowania nadmiernej potliwości w obszarach takich jak pachy, dłonie i stopy.

Leczenie zaburzeń układu moczowo-płciowego: Toksyna botulinowa jest używana w leczeniu pewnych zaburzeń układu moczowo-płciowego, takich jak nietrzymanie moczu.

Warto zaznaczyć, że toksyna botulinowa jest stosowana tylko pod nadzorem lekarza, ponieważ niewłaściwe jej użycie może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, w tym trwałego osłabienia mięśni.

Zabieg kosmetologiczny polega na wstrzyknięciu do wybranych mięśni twarzy niewielkiej dawki oczyszczonej toksyny botulinowej typu A w roztworze soli fizjologicznej. Toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie mięśni, do których została wstrzyknięta i zaczyna działa po 24 – 48h od wstrzyknięcia. Maksymalny efekt działania toksyny botulinowej pojawia się około 2. – 3. tygodnia i pozostaje około 3 – 6 miesięcy. Czas trwania zależy od: obszaru poddanego zabiegowi, preparatu oraz indywidualnych cech pacjenta.

ZABIEGI:

– nadpotliwość

– bóle migrenowe

– uśmiech dziąsłowy

– lwia zmarszczka

– kurze łapki

– zmarszczki poziome czoła

– korekcja zmarszczek okolicy nosa

– podnoszenie koniuszka nosa, tzw. „królicze zmarszczki”