Osocze bogatopłytkowe

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego – skuteczna regeneracja i rewitalizacja skóry .

Preparat z osocza bogatopłytkowego jest otrzymywany z własnej krwi pacjenta przez jej odwirowanie w wirówce laboratoryjnej.
Istotą zabiegu jest wywołanie silnej stymulacji procesów naprawczych tkanki.
Proces rewitalizacji skóry następuje w wyniku autologicznej terapii komórkowej. Płytki krwi zawarte w osoczu bogatopłytkowym , wywołują uwalnianie substancji, które stymulują procesy naprawcze tkanek, wytwarzanie kolagenu, pobudzają i przyśpieszają wzrost naczyń krwionośnych a także modyfikują procesy zapalne.
Na czym polega zabieg?
Pacjentowi zostaje pobrana krew żylna w ilości 10-30 ml. Krew pobierana zostaje do specjalnych probówek z cytrynianem sodu lub dekstrozy, aby zahamować agregację płytek.
Następnie krew odwirowuje się w wirówce laboratoryjnej. Płytki krwi są bardzo delikatne i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę. Zaleca się, aby odwirowany preparat podać od razu, ponieważ uwalniane czynniki wzrostu są aktywne prze 10-15 minut.
Po odwirowaniu pobiera się do strzykawki tę część płynu, która zawiera płytki krwi oraz niewielką ilość osocza.
Im mniej pobranego osocza tym wyższe stężenie płytek krwi w preparacie.
Preparat może zadziałać w sytuacji , gdy z płytek krwi uwalniane są czynniki wzrostu. Bodźcem, wywołującym aktywację osocza bogatopłytkowego jest moment podania preparatu za pomocą igły lub kontakt osocza z kolagenem, chlorkiem wapnia lub promieniowaniem UV.
Jakie są możliwości terapeutyczne osocza bogatopłytkowego?
– odmłodzenie skóry
– przywrócenie jej jędrności i prawidłowego kolorytu
– korekcja blizn potrądzikowych
– korekcja łysienia
– korekcja rozstępów

Natomiast przeciwwskazaniem do tego zabiegu są:
❌choroby nowotworowe
❌ostre zakażenie wirusowe
❌zakażenie HIV
❌choroby autoimmunologiczne
❌ciąża
❌zaburzenia krzepliwości krwi
❌przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia, np. kwas acetylosalicylowy, leki przeciwzakrzepowe

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest jednym z najbezpieczniejszych i nie wiąże się z ryzykiem nietolerancji. Związane jest to z faktem , iż materiał jest pozyskiwany z własnych tkanek pacjenta.