ALERGIE SKÓRNE

Alergia skórna

W celu wykrycia lub potwierdzenia uczulenia . Szczególną rolę odgrywają w diagnozowaniu uczulenia na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, na alergeny sierści zwierząt, oraz grzyby pleśniowe. Ponadto w alergicznym lub całorocznym zapaleniu spojówek i błony śluzowej nosa skórne testy punktowe są niezwykle pomocne. Równocześnie testy te można wykonywać z alergenami pokarmowymi, co jest szczególnie ważne u dzieci z podejrzeniem alergii pokarmowej.

Co wchodzi w skład zestawu przesiewowego?

Alergeny:

• drzew wczesnopylących – leszczyna, olcha czarna, topola biała, wiąz, wierzba

• drzew późnopylących – brzoza, buk, dąb szypułkowy, platan, jesion, lipa

• pyłków traw i zbóż – kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, rajgras angielski, życica trwała, kupkówka pospolita, kłosówka wełnista, żyto, pszenica, owies

• pyłków chwastów – bylica pospolita, babka lancetowata, nawłoć pospolita, pokrzywa zwyczajna

• grzybów pleśniowych

• sierści i naskórka zwierząt domowych – pies, kot, chomik, świnka morska, królik

• roztoczy kurzu domowego

W jaki sposób przeprowadza się testy?

Zazwyczaj w okolicach skóry przedramienia, która nie jest zmieniona chorobowo, tzn. bez wykwitów. Początkowo 💉nakłada się kroplę alergenu, a następnie przekłuwa się cieniuteńkim lancetem – 1mm ( niebolesne, uczucie ukłucia owada). W ten sposób wprowadza się alergen do górnych warstw skóry. Ponadto nakłada się dwie kontrole: roztwór histaminy oraz roztwór soli fizjologicznej. Wówczas powstaje odczyn alergiczny.

Wyniki odczytuje się po 20 minutach od rozpoczęcia testu i porównuje z próbami kontrolnymi. Gdy pojawi się świąd a także bąbel alergenowy w miejscu nałożenia alergenu oraz średnica bąbla jest przynajmniej równa średnicy bąbla histaminowego, wtedy wynik uznaje się za dodatni.