TELEFON:

665 – 477 – 547, 22 472 – 42 – 42

ADRES:

05-110 Jabłonna /Legionowo , ul. Przylesie 8

CZYNNE:

Pon-Pt.:7.00-20.00, Sob. 7.00-14.00

Badanie laryngologiczne z endoskopią

Badanie laryngologiczne z endoskopią – diagnostyka endoskopowa górnych dróg oddechowych służy do dokładnego badania górnych dróg oddechowych.

Endoskop zawiera układ optyczny umożliwiający obejrzenie niedostępnej okolicy ciała. W przypadku górnych dróg oddechowych badanie endoskopowe jest szczególnie przydatną metodą w diagnostyce podczas badania laryngologicznego schorzeń nosa, nosogardła, uszu, krtani i gardła dolnego. 

Giętki endoskop (fiberoskop) wykorzystuje się do badania jam nosa, nosogardła, gardła środkowego, krtani i gardła dolnego (nasopharyngoskopia). Układ optyczny w fiberoskopie wykorzystuje pęczek włókien światłowodowych, tworzących giętki przewód.

Endoskop sztywny – wykorzystuje się do badania uszu (otoskopia) oraz krtani (laryngoskopia). Układ optyczny w endoskopach sztywnych opiera się na układzie soczewek zamkniętych w sztywnej metalowej rurce.

Endoskopia ucha – umożliwia dokładną ocenę błony bębenkowej i przewodu słuchowego zewnętrznego

Wskazania do badania:

Ocena błony bębenkowej oraz struktur ucha zewnętrznego.

Przygotowanie i przebieg badania:

Badanie nie wymaga przygotowania. 

Videootoskopia polega na wprowadzeniu otoskopu (endoskop sztywny) do przewodu słuchowego i oglądaniu obrazu na monitorze. Jest to najdokładniejsza wizualna metoda oceny błony bębenkowej oraz struktur ucha zewnętrznego.

Wskazania do badania u dorosłych – endoskopia nosogardła jest niezbędnym elementem diagnostyki raka nosogardła.

Videofiberoskopia krtani i gardła dolnego wskazana jest u osób z zaburzeniami głosu i/lub połykania. Metoda ta ma szczególne zastosowanie w przypadku osób, u których nie można wykonać klasycznego badania lusterkiem krtaniowym lub badania endoskopem sztywnym. Sytuacja taka może być spowodowana swoistą budową anatomiczną lub silnym odruchem wymiotnym.

Częste wskazania do badania to:

– guz szyi

– jednostronny niedosłuch

– krwawienia z nosa

– niedrożność nos

– ból ucha

– podwójne widzenie

Badanie laryngologiczne – endoskopia nosa i nosogardła

– pozwala na ocenę całej jamy nosowej, okolic ujść naturalnych zatok przynosowych oraz ujść gardłowych trąbek słuchowych. Umożliwia sprawdzenie drożności nosa, diagnostykę przewlekłych nieżytów nosa i wad w budowie nosa. Daje także możliwość badania nosogardła i ocenę stopnia przerostu migdałka gardłowego (tzw. III migdałek), a więc regionu bardzo trudnego do diagnostyki.

Przygotowanie do badania:

Przygotowanie u dorosłych nie jest wymagane, jednak u osób z silnym odruchem wymiotnym zaleca się powstrzymanie się od jedzenia i picia na 1-2 godziny przed badaniem.

Wszyscy pacjenci, niezależnie od wieku:

– bez intensywnego kataru, gdyż katar utrudnia lub wręcz uniemożliwia oglądanie struktur gardła

– badanie najlepiej wykonać ok. 2 tygodnie po infekcji

Przebieg badania

Badanie wykonuje lekarz laryngolog wykorzystując do tego celu videolaryngoskop (sztywny endoskop) połączony z kamerą. Pacjent pozostaje w pozycji siedzącej z głową opartą o zagłówek fotela. Oświetlając krtań endoskopem lekarz może zaobserwować ruchy fałdów głosowych, ocenić ich funkcjonowanie oraz czy nie ma zmian patologicznych.

Jakie informacje uzyskujemy dzięki badaniu laryngologicznemu?

Videoskopia krtani umożliwia sprawdzenie stopnia napięcia, ruchomości i stanu strun głosowych oraz wykrycie zmian w krtani, w tym nowotworowych.

Laryngoskopia – pozwala na dokładną ocenę anatomii i funkcji krtani (ruchomość strun głosowych), umożliwia wykrycie wczesnych zmian patologicznych.

Fiberoskopia – umożliwia dokładną ocenę górnego odcinka drogi oddechowej, szczególnie u osób z wygórowanym odruchem gardłowym, utrudniającym klasyczne badanie. Warto podkreślić, że takie badanie jest istotne we wczesnej diagnostyce onkologicznej. Dzięki endoskopii laryngolog może ocenić stan zapalenia, obrzęki w jamach nosa, charakter wydzieliny, a także wykryć u pacjenta zmiany patolog